לפרטים נוספים

Office@nevorozi.co.il

משרדינו

החרושת 18, רמת השרון

כתיבת פנטזיה ומדע בדיוני

כתיבת מדע בדיוני ופנטזיה – מהי ספרות בדיונית? ובמה היא שונה מספרות ז'אנר ספרי הפנטזיה, אם בכלל? רבים נוטים לחשוב ולהתייחס לשני הז'אנרים כאילו היו מקשה אחת, אך למעשה הם נבדלים זה מזה. בשעה שהמדע הבדיוני מתבסס על חוקים מדעיים או מציאות היסטורית קיימת שפותחו לאפיקים דמיוניים, הפנטזיה מתרחשת כולה בעולם דמיוני מיסודו.

במאמר הבא, אתייחס לשני ספרים מז'אנר המדע הבדיוני:

  • מדריך הטרמפיסט לגלקסיה – דאגלס אדמס
  • 1984 – ג'ורג' אורוול

ולשני ספרים מז'אנר ספרי הפנטזיה:

  • משחקי הכס – ג'ורג' ר.ר. מרטין
  • ההוביט – ג'.ר.ר. טולקין

מדריך הטרמפיסט לגלקסיה – דאגלס אדמס, 2011

סדרת הספרים "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה", היא סדרת ספרי מדע קומית, אשר החלה את דרכה כסדרת הסכתי-רדיו בת 20 פרקים. לאחר מכן, יצאו לאור כסדרת ספרים ואף כהצגת תיאטרון וסדרת טלוויזיה.

הספר מתאר את הרפתקאותיו של ארתור, חייזר אנגלי צעיר, שהתחזה במשך שנים לאדם. לצד חברו פורד, השניים עוברים תלאות, כאשר מגיעות לכדור הארץ חלליות כשכל מטרתן – הריסת כדור הארץ.
ספרים נוספים של אדמס: המסעדה שבסוף היקום, היו שלום ותודה על הדגים, החיים, היקום וכל השאר, ועוד.

1984 – ג'ורג' אורוול, 1949

גיבור העלילה חי במדינה טוטליטרית, שבה כל האזרחים נמצאים תחת עינו הפקוחה של "האח הגדול", שליט המפלגה. זהו עולם אפל וקודר שבו אין לפרט חופש מחשבה. כל חיוך, כל הליכה לכיוון לא צפוי, כל מבט בלתי מאושר, עלול לעלות לאזרח ביוקר ואף בחייו. שלושה משפטי מפתח בספר:

  • מלחמה היא שלום
  • חירות היא עבדות
  • בערות היא כוח


ספרים נוספים שכתב: אורות, חוות החיות, דפוק וזרוק בפריז ובלונדון, ימים בורמזים ועוד.

משחקי הכס – ג'ורג' מרטין, 1996

ג'ורג' מרטין הוא סופר מדע בדיוני ופנטזיה, תסריטאי ומפיק אמריקאי ממוצא יהודי. נחשב היום לסופר הפנטזיה הידוע ביותר בעולם כולו. מדובר בסדרה בת שבעה ספרים. העלילה מתרחשת בעולם בדיוני והסיפור העיקרי במשחקי הכס הוא מאבק הכוחות על כס הברזל בין בתי האצולה הגדולים על אדמת ווסטרוז, לאחר מותו הבלתי צפוי של המלך רוברט.

במקביל, קו עלילה שני בצפון הרחוק, מלווה את שומרי החומה מ"משמר הלילה", המגנים על הממלכה מפני יצורים פראיים. סיפורם מסופר מנקודת מבטו של ג'ון, בנו הממזר של לורד סטארק, שמצטרף למשמר הלילה ולבסוף הופך למפקד משמר הלילה. קו עלילה נוסף ושלישי עוקב אחרי דאינריז טארגאריין, בתו של אאיריז השני, המלך האחרון בשושלת. היא ואחיה הוברחו כתינוקות מחשש שיירצחו. הספר עובד לסדרת טלוויזיה מצליחה להפליא שצולמה באתרים בכל רחבי העולם, ושודרה במשך כשמונה שנים.

ההוביט – ג'ון רונלד רעואל טולקין, 1937

טולקין כתב את הספר כשהיה מורה בן שלושים. למרות שמדובר בסיפור אגדה, ההוביט הינו רומן מתוחכם ומסובך, אשר מכיל שמות ומושגים רבים מן המיתולוגיה הנורדית. הספר עוסק במסעו של ההוביט בילבו באגינס, יחד עם חבורת הוביטים, לשחרר את ממלכתם מאחיזתו של הדרקון סמאוג.

ההוביטים הם יצורים קטנים שגובהם כמחצית מגובה האדם הממוצע, הם בעלי זקן, וכמו-כן יש להם נטייה לכרס עגלגלה וגם חיבה לבגדים צבעוניים. כמו כן, הם אינם נועלים נעליים ונוהגים לצחוק צחוק עמוק ועשיר.
ספרים נוספים של טולקין: שר הטבעות, מפלת גונדולין, ברן ולותיין, ילדי הורין ועוד. הספר ההוביט, עובד לסדרת סרטי קולנוע בהפקה משותפת, ניו-זילנדית ואמריקאית, אשר מהווה הקדמה לסדרת סרטי שר הטבעות (על אף שסדרת סרטי שר הטבעות יצאה לאקרנים שנים קודם לכן).

ז'אנר ספרי הפנטזיה והמדע הבדיוני כבשו את לבבות הקוראים בסערה. ניתן לומר בוודאות שמדובר בשני ז'אנרים פופולריים להפליא כיום. הספרים נכתבים למבוגרים, נערים וילדים כאחד. לכן, ניתן להסיק כי כל אדם בעל דמיון פרוע ונפש של ילד, יכול להימנות עם חובבי הז'אנר.

אני מזמין אותך בחינם וללא עלות לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי!

ימים
שעות
דקות
שניות

הסדנה הקרובה: יום שני, ה-29/08/2022 בשעה 19:00

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי להצטרפות יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.

ליווי כתיבה אישי לספרך!

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך להגשים את חלום הכתיבה שלך יחד איתי.

מטרת תהליך הליווי האישי היא להתניע את חלום הכתיבה והיצירה שבך.
לפרטים נוספים: