איך כותבים פרוזה? מדריך לכתיבה מתארת בסיפור שלנו

מתחילים לכתוב. היום.

שמי נבו ואני מזמין אותך לסדנת כתיבה ללא עלות.

הסדנה הקרובה תתקיים
ביום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00 בערב.
להרשמה מהירה לוחצים כאן ✍️

תוכן עניינים

אז איך כותבים פרוזה באמצעות כתיבה מתארת על פי ג'יין אוסטן?
מדובר באחת הסופרות האנגליות הידועות בכל הזמנים. כתביה הפכו לקריאת חובה עבור חובבי ספרים בשל סגנון הכתיבה ותיאורי האופי הייחודיים שלה. אחד ההיבטים הבולטים בכתיבתה של אוסטן, המבדיל אותה מסופרים אחרים, הוא בחירתה להשתמש בכלי של פרוזה מתארת.
במאמר הבא, נבחן את הכתיבה המתארת של ג'יין אוסטן ואת הסיבות לכך שהיא סופרת כה אהובה כבר שנים רבות.

איך כותבים פרוזה על פי ג'יין אוסטן

אלגנטיות פשוטה וכתיבה מתארת הם שני מאפיינים המגדירים את סגנון הכתיבה של ג'יין אוסטן, אשר ניחנה ביכולת כתיבת פרוזה נפלאה. יש לה יכולת מדהימה לתאר סצנה, בזכות השימוש שלה בדימויים חיים, דיאלוג שנון ותצפיות נבונות בהתנהגות אנושית. מבקרים רבים מחמיאים לכתיבה של אוסטן על היותה חכמה, חביבה ורומנטית.

הערך של כתיבה מתארת ברומנים של ג'יין אוסטן

אחד הכלים החשובים שניתן לראות ביצירותיה של ג'יין אוסטן, הינו כתיבת פרוזה באמצעות כתיבה מתארת. בזכות הטכניקות הללו, הרקע לסיפור נעשה חי ומציאותי יותר, מה שמקל על הקורא לדמיין את הדמויות ואת התפאורה שבה הן חיות. הכתיבה המתארת של אוסטן מקיפה לא רק את ההיבטים הפיזיים של האנשים וסביבתם, אלא גם את רגשותיהם, ורעיונותיהם.
השימוש של אוסטן בכתיבת פרוזה מתארת בספרה "גאווה ודעה קדומה" בולט במיוחד. השורה הראשונה של הספר, "אמת המקובלת על כולם היא שרווק בעל רכוש רב מן הסתם חש מחסור ברעיה", היא דוגמה נוצצת לסגנון הכתיבה המתארת שלה. אמירה זו מבטאת את הסדר החברתי והכלכלי של החברה בה חיים הגיבורים, ויוצרת גם את הטון לספר.

מדריך לכתיבת פרוזה - נבור רוזי

תפקידה של פרוזה מתארת בפיתוח דמויות בלתי נשכחות

אחד מיתרונות הכתיבה של ג'יין אוסטן היה היכולת שלה לפתח דמויות עמוקות ונהדרות. אוסטן משתמשת לעתים קרובות בתיאור עשיר כדי לגרום לדמויות שלה להתעורר לחיים בדף. היא ידועה בכישרון שלה בלכידת הדקויות של ההתנהגות האנושית, מה שנותן לדמויות שלה איכות מציאותית ואותנטית.
הדמות הראשית של "גאווה ודעה קדומה", אליזבת בנט, היא ההמחשה האידיאלית של דמות בלתי נשכחת שהפרוזה המתארת של אוסטן יצרה. למרות שנחשבת לדמות עם מראה פיזי שאינו אהוב, אליזבת בולטת בזכות השנינות, האינטליגנציה והעצמאות שלה. הקוראים לא יכולים שלא להתייחס אליה מכיוון שגם החוזקות וגם החולשות שלה מתוארות בצורה כל כך עוצמתית.
בנוסף, 
הכתיבה המתארת עשויה לעזור לנו גם כשניגש לכתיבת תקציר לספר שלנו.

אמנות הדיאלוג

השימוש של ג'יין אוסטן בדיאלוג הוא מרכיב מרכזי בסגנון הכתיבה שלה. הדמויות שלה מנהלות לעתים קרובות שיחות הומוריסטיות, נבונות ומאירות עיניים. אוסטן משתמשת בשיח בין הגיבורים, כדי להראות את המניעים והמאפיינים של הדמויות שלה. אנו מגלים מידע על ההיסטוריה, השאיפות והחולשות שלהן דרך ובאמצעות הדיאלוג.
בספרה "אמה", הדיאלוג של אוסטן ברור בצורה יוצאת דופן. כמה מהקטעים הזכורים ביותר ברומן הם אלה שבהם אמה ומר נייטלי משוחחים. השיחות שלהם מלאות בצחוק ובהתבטאויות מהנות, ושניהם חכמים ושנונים. השיחה שלהם גם מעידה עד כמה הם לומדים לאהוב אחד את השני, מה שהופך את הסיפוק מנישואיהם למתוק הרבה יותר.

אם ברצונך להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף במסע הכתיבה שלך…
לפניך שלוש דרכים נפלאות:
1. אני מקיים סדנאות כתיבה ללא עלות, ובסוף כל סדנה מתקיים סשן שאלות ותשובות.
נרשמים ומצטרפים אליי חינם בלחיצה כאן.

2. מזמין אותך להירשם לאתגר חמישה ימי הכתיבה (100% מתנה כמובן) – בכל יום אתגר כתיבה חדש אצלך במייל.
3. אני גם מעביר תהליכי ליווי נפלאים עבור כותבים אמיצים. מדי חודש אני בוחר כותב/ת אחד, שיעברו תהליך ליווי אישי בן שלושה חודשים. לבדיקת התאמתך לתהליך הליווי לוחצים כאן.

נ.ב.
בונוס קטן: ניתן להירשם כאן לניוזלטר ולקבל תרגילי כתיבה וטיפים מדי שבוע.

בינתיים, מזמין אותך לצפות בהדרכת הכתיבה המצולמת: מהו חוק ה-70/30 בכתיבה יוצרת?

תיבת ההפתעות לכותבים אמיצים:
ימים
שעות
דקות
שניות

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך חינם לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי...

סדנה ללא עלות!
יום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00:

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי לשידור יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.