לפרטים נוספים

Office@nevorozi.co.il

משרדינו

החרושת 18, רמת השרון

כותבים מתבגרים ומתגברים

כותבים מתבגרים ומתגברים – גיל ההתבגרות מאופיין בשינויים אישיים ובין אישיים משמעותיים, אשר משפיעים על מצב רוחו של המתבגר, התנהגותו, והתפתחותו הרגשית והקוגניטיבית. זהו הגיל שבו מתפתחת ומתגבשת זהותו האישית, הרגשית, והמינית של בן הנוער. וזהו תהליך ארוך וסמוי המלווה בשינויים פיזיולוגיים.
במאמר הבא, אתייחס לספרי פרוזה שנכתבו ומשתייכים לקטגוריית המתבגרים (וגם הפכו לרבי-מכר):

  • "התפסן בשדה השיפון" – ג'רום דיוויד סלינג'ר
  • "כל החיים לפניו" – רומן גארי
  • "המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה" – מרק האדון

"התפסן בשדה השיפון" – ג.ד. סלינג'ר, 1951

סלינג'ר היה סופר אמריקאי ממוצא יהודי מניו-יורק, שקנה את עולמו בספרו "התפסן בשדה השיפון". מדובר ברומן התבגרות ריאליסטי, שמתאר שלושה ימים של המספר, הולדן קולפילד, בעיר ניו-יורק. זהו מסעו של הולדן בן ה-17 שסולק מפנימית פנסי היוקרתית, ונודד ברחובות ניו-יורק – שם הוא פוגש אנשים שונים ממנו. עם חלקם הוא מוצא שפה משותפת והבנה ועם חלקם הוא מגלה חוסר הבנה והתנגדות.
משמעות שמו של הולדן נובעת מהמילה הולד, כלומר להחזיק. הפנטזיה של גיבור הספר, היא להיות תפסן בשדה שיפון ולתפוס ילדים העומדים ליפול מצוק, מטאפורה לרצונו להציל ילדים תמימים מליפול לעולמם המזויף של המבוגרים.
תהליך ההתבגרות אינו קל לסלינג'ר, ועולם המבוגרים אינו חביב עליו במיוחד, למעט אחותו בת העשר פיבי האהובה עליו במיוחד, כיוון שהיא מייצגת בעיניו את עולם הילדות והטוהר. ספרים נוספים שכתב: אני ניו-יורק וכל השאר, הרימו את קורת הגג, נגרים, פראני וזואי ועוד.

"כל החיים לפניו" – רומן גארי, 1975

סופר, במאי קולנוע, דיפלומט וטייס קרב צרפתי ממוצא יהודי ליטאי, נודע בשם העט אמיל אז'אר. כתב רומן ריאליסטי על חייהם הקשים של האנשים החיים בתחתית הסולם בחברה הצרפתית. תושבים זרים, יהודים וערבים כולם כאחד, שמצבם החברתי-כלכלי מאיים עליהם באופן יום יומי, בנוסף לבדידות הקשה שבה הם נמצאים.
גיבור העלילה, מוחמד, הוא נער ערבי בן 14 המכונה מומו. העלילה מסופרת מנקודת מבטו, המחפש תשומת לב, ואהבה כתחליף לאהבת אמו שנרצחה.
גברת רוזה, מאדם יהודייה, היא זונה בעברה אשר מאמצת את היתום. הרומן עוקב אחרי היחסים, החיבה והנאמנות המתפתחים ביניהם. כאשר מצבה הבריאותי של מדאם רוזה מחמיר והיא הולכת ונחלשת, היא מבקשת ממומו לבצע בה המתת חסד. רוזה לובשת את בגדיה היפים, חובשת פאה וביחד עם מומו יורדת למרתף. שם, בעזרתו אומרת תפילת "שמע ישראל", מומו שופך בקבוקי בושם על מנת לטשטש את ריח הגופה. כעבור שלושה שבועות פורצים השכנים למרתף כדי לגלות מה פשר הסירחון שעולה משם. שם, הם מגלים את גופתה מאדם רוזה ולידה את מומו, שבכיסו פתק עם כתובתם של זוג צעיר שהתעניין בו.
הספר עובד לסרט, אותו ביים משה מזרחי וזכה בפרס האוסקר לסרט הזר הטוב ביותר בפרסי האוסקר לשנת 1977.
ספרים נוספים שכתב רומן גארי: עפיפונים, חרדתו של המלך סלומון, חיבוק גדול, הבטחה עם שחר ועוד.

"המקרה המוזר של הכלב בשעת הלילה" – מארק האדון, 2003

מארק האדון הוא סופר, משורר, מאייר ותסריטאי בריטי. הספר מסופר בגוף ראשון, על ידי כריסטופר, נער בן 15 הלוקה ככל הנראה בתסמונת אספרגר. הנער מגלה יום אחד שהכלב האהוב של השכנים, נרצח. למורת רוחו של אביו, הוא יוצא לחפש את הרוצח. כאשר אביו מחרים לו את מחברת הרישומים שלו, מגלה כריסטופר שהתעלומה אף גדולה יותר משנדמה לו. הוא מגלה כי אמו לא מתה מהתקף לב כפי שאביו סיפר לו תמיד, אלא עזבה את הבית ועברה לגור בלונדון עם בעלה של שכנתו בעלת הכלב שנרצח. בנוסף, הוא גם מגלה שאביו הוא האיש שהרג את הכלב.
כריסטופר מחליט לברוח מהבית ללונדון אל אמו, כיוון שהוא חושש מאביו ולראשונה חווה נסיעה ברכבת ומסע במקומות חדשים ובלתי מוכרים. למרות כל הקשיים בהם הוא נתקל, הוא מתמודד עמם מצוין. בסופו של דבר, כריסטופר מתעמת עם אביו ואף זוכה לקבל כלב משלו.
ספרים נוספים שכתב מארק האדון: בום, הבית האדום, בעיה קטנה ועוד.

מה מייחד את ספרות המתבגרים?
בני נוער ברחבי העולם כולו (בדגש על התרבות המערבית), מתמודדים בגיל ההתבגרות עם קשיים, בשל השינויים הרבים החלים בגופם ונפשם. זהו הזמן שבו נבנית הזהות המינית של בן או בת הנוער. הספרייה מלאה בספרים המציעים לצעירים הנבוכים והמבולבלים עזרה, תמיכה ובעיקר תשובות לשאלות הרבות שיש להם, ואולי אין להם את מי לשאול.

אני מזמין אותך בחינם וללא עלות לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי!

ימים
שעות
דקות
שניות

הסדנה הקרובה: יום שני, ה-29/08/2022 בשעה 19:00

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי להצטרפות יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.

ליווי כתיבה אישי לספרך!

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך להגשים את חלום הכתיבה שלך יחד איתי.

מטרת תהליך הליווי האישי היא להתניע את חלום הכתיבה והיצירה שבך.
לפרטים נוספים: