לפרטים נוספים

Office@nevorozi.co.il

משרדינו

החרושת 18, רמת השרון

נשים כותבות על השואה

ספרות השואה כוללת בתוכה את כלל היצירות הספרותיות העוסקות ומתארות בהשמדת העם היהודי. ספרות זו כוללת: יומנים אישיים, אשר נכתבו בזמן השואה, ספרי זיכרונות של ניצולי שואה, פרוזה, מחזות ושירה העוסקים בשואה, וכן ספרי מחקר היסטוריים, העוסקים בחקר אירועי השואה. במאמר זה, בחרתי להתמקד בנשים שכתבו פרוזה בזמן השואה.

  • רות בונדי – שברים שלמים
  • שרה ליבוביץ, אתי אלבוים – נערה באושוויץ
  • הבנות של אלה משם – אסתר פלד

שלושה סיפורי חיים המובאים בפנינו על ידי נשים גיבורות שחוו את הנורא מכל ומצאו את הדרך לספר, כל אחת – בדרכה, על הסיוט הנורא אשר פקד אותה ואת משפחתה.

רות בונדי – שברים שלמים

עיתונאית, סופרת, מתרגמת וביוגרפית. נולדה בצ'כיה, והייתה בגטו טרזין, אושוויץ וברגן-בלזן. כתבה את הספרים: שברים שלמים, נחמות קטנות, רצינות ההומור של הצ'כים ושל יהודי צ'כיה ועוד.
חייה של רות הצעירה בפראג טרם פרוץ המלחמה, תיאוריה היפים של העיר המקסימה והתרבותית, עם תחילת שלטון הנאצים המטילים אימתם על היהודים. חייה בגטו טרזינשטאט, הקושי שלה בתום המלחמה, בשל חוסר השכלתה, וההצלחה שנחלה כעיתונאית. רות מפליאה בתיאוריה את העיר פראג ואת ילדותה ביערות ואגמים.

נערה באושוויץ – שרה ליבוביץ, אתי אלבוים

הספר נערה באושוויץ, נכתב על ידי שתי נשים – אם ובתה. האם שרה ליבוביץ, נערה בת 16, שורדת וניצלת ממחנה ההשמדה הקשה והנורא מכולם. בתה, אתי אלבוים – עיתונאית, עורכת וסופרת ישראלית, מספרת את סיפורו של הדור השני, ומביעה את הכאב והקושי עם החיבור לאמה.
רוב משפחתה של שרה נספתה בשואה, תיאוריה של שרה מובאים בצורה מצמררת דבר הממחיש את הקושי הגדול אשר עבר עליה בתקופה זו.

בתום המלחמה, זכתה שרה להינשא לקרוב משפחתה, שלום, אשר גם הוא שרד בקושי את זוועות השואה, ולשניים נולדה בת בטרם עלו לישראל.

סיפורה של שרה מתוארת צעדת המוות, אירוע קשה אשר רוב שורדי המחנות, לקחו בו חלק, והיו שותפים בו. הספר זכה לביקורות טובות מאוד.

הבנות של אלה משם – אסתר פלד

חמישה סיפורים קצרים, של חמש נשים דור שני בנות לאמהות ניצולות שואה – בהן אסתר פלד – נכתבו על החיים עם אמהות שורדות שואה, תפקודן הפגום, הטראומות שלהן והטראומות שהנחילו לדור השני:
רונית פיינגולד, חנה הרציג, שולה טולמן, מירי נתן, אסתר פלד.
פלד מסכמת "המאמץ שלנו לשמח את הורינו החלולים מרוב כאב היה כביר, וכשלנו. אולי ההודאה שלנו בכישלון משחררת אותנו מהתפקיד מרובה הפנים שנשאנו מאז ילדותנו".

אני מזמין אותך בחינם וללא עלות לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי!

ימים
שעות
דקות
שניות

הסדנה הקרובה: יום שני, ה-04/07/2022 בשעה 19:00

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי להצטרפות יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.

ליווי כתיבה אישי לספרך!

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך להגשים את חלום הכתיבה שלך יחד איתי.

מטרת תהליך הליווי האישי היא להתניע את חלום הכתיבה והיצירה שבך.
לפרטים נוספים: