מדריך לכתיבת ספר – מהו הסיפור הישן ביותר שנכתב?

מתחילים לכתוב. היום.

שמי נבו ואני מזמין אותך לסדנת כתיבה ללא עלות.

הסדנה הקרובה תתקיים
ביום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00 בערב.
להרשמה מהירה לוחצים כאן ✍️

תוכן עניינים

מדריך לכתיבת ספר – מהו הסיפור הישן ביותר שנכתב? תחום הספרות מלא בסיפורים מרתקים וקווי עלילה שמשכו את תשומת הלב של הקוראים במשך שנים רבות. עם זאת, כאשר מנסים לזהות את הסיפור העתיק ביותר שנכתב אי פעם, התשובה היא מורכבת הרבה יותר ממה שניתן היה לצפות. לתואר הזה יש הרבה זוכים פוטנציאליים, כשלכל אחד היסטוריה ומשמעות תרבותית ייחודית.

מדריך לכתיבת ספר ועלילות גילגמש

זהו שיר אפוס מסופוטמי שנכתב סביב שנת 2,100 לפני הספירה נקרא עלילות גילגמש. סיפור זה מספר את ההיסטוריה של המלך המפורסם גילגמש, ששלט בעיר אורוק. האפוס, אחד מפיסות הספרות הראשונות שהתגלו אי פעם, מציע הצצה מרתקת לערכים ולאמונות של החברה המסופוטמית הפרהיסטורית. שניים-עשר הלוחות המרכיבים את עלילות גילגמש, כתובים בכתב יתדות אכדי. הסיפור עוקב אחר גילגמש כשהוא יוצא לסדרה של חיפושים ועימותים, ובדרך נפגש עם אלים ויצורים רבים. גילגמש מצטייר כדמות חזקה והרואית לאורך האפוס, כמו גם כאדם פגום שחייב לקבל את העובדה שהוא בן תמותה. נושאי התמותה והמרדף אחר חיים אינסופיים, הם בין המאפיינים המפורסמים ביותר של עלילות גילגמש. אנשים רבים ברחבי העולם ממשיכים להתחבר לנושאים הללו, מכיוון שהם עדיין רלוונטיים היום. האפוס נחקר בהרחבה על ידי אקדמאים ואוהבי ספרות כאחד, והוא נחשב לקלאסיקה עולמית.

סיפורים קלאסיים של יוון העתיקה

האיליאדה והאודיסאה, שני שירים אפיים המיוחסים לזכותו של המשורר היווני העתיק הומרוס, הם מועמדים נוספים לתואר הסיפור המוקדם ביותר שתועד אי פעם. מלחמת טרויה והאירועים שקדמו לה, מתועדים ב'איליאדה', יצירה מהמאה השמינית לפני הספירה. נסיעתו האפית של אודיסאוס הביתה לאחר המלחמה מתוארת ב'אודיסאה', שנכתב בערך באותה תקופה. שני השירים האפיים הללו נקראים ונלמדים עד היום ונחשבים לשתיים מהיצירות הגדולות ביותר בספרות המערבית. האודיסאה זוכה לשבחים על העלילה הבדיונית והנועזת שלה, בעוד שהאיליאדה מפורסמת בזכות הכתיבה המתארת העוצמתית של גבורה וטרגדיה בשעת מלחמה. האודיסאה והאיליאדה בולטות גם בגלל האופן שבו הן השפיעו על יצירות ספרותיות מאוחרות יותר. הן היוו השראה לאינספור כותבים, משוררים ואמנים לאורך השנים, והנושאים והדמויות שלהן בעלי חשיבות רבה גם כיום. מדריך לכתיבת ספר - מהו הסיפור הישן ביותר שנכתב?

הוודות: טקסטים הינדיים עתיקים

הוודות, גוף של ספרות הינדית שראשיתה בסביבות 1,500 לפני הספירה, הוא מתחרה נוסף על התואר של הסיפור העתיק ביותר שנכתב אי פעם. הוודות, בין כתבי הקודש העתיקים ביותר בעולם, מציעות צוהר מרתק אל האידיאלים והמנהגים הדתיים של התרבות הפרה-הינדית. ארבעת אוספי המזמורים, התפילות והטקסים הידועים בשם הוודות נחשבים לליבה של ההינדואיזם. הם זוכים לכבוד על ידי מיליוני הינדים כיום ונתפסים כמקור ידע והכוונה לאנשים המחפשים לנהל חיי מוסר ופוריות. מגוון רחב של נושאים, כגון יצירה, תמותה וטבעו של האלוהים, נחקרים בספרות הוודית, שהיא חיבור מורכב של מיתוסים, אגדות וסיפורים. הם נחשבים למקור חשוב עבור אקדמאים וחוקרים הבוחנים את המקורות וההתקדמות של רוחניות ודת. לסיכום, בעת הניסיון ליצור מדריך לכתיבת ספר, נתקלתי בכמה סיפורים שזכו בתואר 'הסיפור הישן ביותר שנכתב', ואני מאמין בלב שלם שעבורנו ככותבים, חשוב להכיר מקרוב את ההיסטוריה הספרותית.

אם ברצונך להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף במסע הכתיבה שלך…
לפניך שלוש דרכים נפלאות:
1. אני מקיים סדנאות כתיבה ללא עלות, ובסוף כל סדנה מתקיים סשן שאלות ותשובות.
נרשמים ומצטרפים אליי חינם בלחיצה כאן.

2. מזמין אותך להירשם לאתגר חמישה ימי הכתיבה (100% מתנה כמובן) – בכל יום אתגר כתיבה חדש אצלך במייל.
3. אני גם מעביר תהליכי ליווי נפלאים עבור כותבים אמיצים. מדי חודש אני בוחר כותב/ת אחד, שיעברו תהליך ליווי אישי בן שלושה חודשים. לבדיקת התאמתך לתהליך הליווי לוחצים כאן.

נ.ב.
בונוס קטן: ניתן להירשם כאן לניוזלטר ולקבל תרגילי כתיבה וטיפים מדי שבוע.

בינתיים, מזמין אותך לצפות בהדרכת הכתיבה המצולמת: מהו חוק ה-70/30 בכתיבה יוצרת?

תיבת ההפתעות לכותבים אמיצים:
ימים
שעות
דקות
שניות

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך חינם לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי...

סדנה ללא עלות!
יום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00:

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי לשידור יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.