לכתוב רב מכר ולהשתמש בחמשת החושים בכתיבה שלנו

מתחילים לכתוב. היום.

שמי נבו ואני מזמין אותך לסדנת כתיבה ללא עלות.

הסדנה הקרובה תתקיים
ביום שני הקרוב, ה-24 ליוני
בשעה 19:00 בערב.
להרשמה מהירה לוחצים כאן ✍️

תוכן עניינים

איך לכתוב רב מכר ולהשתמש בחמשת החושים בכתיבה שלנו? ככותבים, אנו מנסים לעתים קרובות לצייר תמונות חיות ולהביע את מחשבותינו במילים. עם זאת, כתיבת תיאורים חזותיים ושימוש בחמשת החושים אינה תמיד פשוטה. בהקשר זה, מרגרט אטווד, אחת הסופרות הידועות ביותר בימינו, היא מקור השראה נפלא לשימוש נכון בתיאורים בכתיבה. אטווד היא אמנית בשימוש ביכולת הביטוי בכתיבה יוצרת באמצעות סצנות מרגשות ודמויות עוצמתיות. היא אחת הסופרות הגדולות של זמננו, שזכתה במספר אותות כבוד, כולל פרס מאן בוקר המפורסם, פרס ארתור סי קלארק ופרס פרנץ קפקא. במאמר זה, נעסוק בשיטות שבהן משתמשת אטווד כדי לכתוב תיאורים ונלמד כיצד נוכל להשתמש בחמשת החושים בכתיבה שלנו.

שימוש בחמשת החושים

שימוש בחמשת החושים (חוש הטעם, הריח, המימוש, השמיעה והראיה), הוא אחת השיטות הטובות ביותר ליצירת תיאורים. אטווד גורמת לקוראיה לצלול לעולם שהיא יוצרת, באמצעות פנייה לכל חמשת החושים. היא מתארת ​​את הצלילים, הריחות, הטעמים והמגע של הדמויות שלה בנוסף למה שהן רואות. לדוגמה, אטווד מתארת ​​את השמש כדיסקוס לוהט באמצע הדרך מתחת לאופק בספרה "המתנקש העיוור", המייצר אור כתום ש"נשפך על פני החוף הרטוב כמו דם". על ידי שימוש במונח "דם", אטווד עושה הרבה יותר מאשר רק לתאר שקיעה, היא גם יוצרת תחושה של אי נוחות ואימה. כך, אטווד גורמת לעולמה להתעורר לחיים עבור קוראיה, על ידי שימוש בניואנסים חושיים שהופכים את החוויה לרב חושית.

לכתוב רב מכר באמצעות שימוש בדמיון ובמטאפורות

כלי יעיל נוסף ברפרטואר של הכותב הוא מטאפורה ודימוי. על ידי השוואת נושא אחד לאחר, הם מסייעים ביצירת תמונות חיות עוצמתיות. בכתיבתה, אטווד עושה שימוש מצוין במטאפורות ובדמיון, במטרה לתאר רגשות ומושגים מסובכים בצורה ברורה ומובנת. למשל, בספרה "סיפורה של שפחה", אטווד כותבת: "היינו האנשים שלא היו בעיתונים, חיינו בחללים שבין שורות הנייר". התיאור האלגורי הזה של המנודים והאזרחים הנשכחים של החברה, הוא עוצמתי ומרגש ביותר עבור הקוראים.

שימוש בסימבוליזם

טכניקה נוספת שאטווד נוקטת כדי לייצר ויז'ואל חזק בכתיבתה היא סימבוליזם. היא משתמשת בסמלים כדי לייצג רעיונות, רגשות או מושגים בלתי מוחשיים. לדוגמה, ב"סיפורה של שפחה", הגלימות האדומות שלבשו השפחות מסמלות הן את הדיכוי והן את פוריותן. השימוש בצבע האדום כייצוג של חיים ומוות כאחד מבסס ניגוד מוחלט המדגיש את הנושאים המרכזיים של הרומן. לכתוב רב מכר ולהשתמש בחמשת החושים בכתיבה שלנו

השימוש בחזרתיות בכתיבת רב מכר

טכניקת כתיבה נוספת שאטווד נוקטת להצלחה רבה בכתיבתה היא החזרתיות. היא קובעת את הקצב ומקדמת נושאים או מושגים מסוימים על ידי חזרה על מילים או ביטויים ספציפיים. לדוגמה, אטווד משתמשת בשורה "יש לי מסע, אדוני" שוב ושוב לאורך ספרה "כינוי גרייס". החזרה שלו מדגישה את רעיון החיפוש של הגיבור לגילוי עצמי תוך ביסוס תחושת המשכיות. לסיכום, הכתיבה האגדית של ​​מרגרט אטווד מתבטאת בצורה נפלאה באמצעות השימוש שלה בדימויים. היא מייצרת תרחישים מלאי חיים ומעוררי השראה שמכניסים את קוראיה לעולמות שהיא מדמיינת על ידי שימוש בפרטים חושיים, מטאפורות, סמליות וחזרה. ככותבים, אנחנו יכולים לקחת הרבה משיטות הכתיבה שלה ולהשתמש בהן כדי לשפר את העבודה שלנו. הטכניקות הללו מאפשרות לנו ליצור סיפורים שהם לא רק מרתקים, אלא גם משמעותיים ועוצמתיים.

אם ברצונך להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף במסע הכתיבה שלך…
לפניך שלוש דרכים נפלאות:
1. אני מקיים סדנאות כתיבה ללא עלות, ובסוף כל סדנה מתקיים סשן שאלות ותשובות.
נרשמים ומצטרפים אליי חינם בלחיצה כאן.

2. מזמין אותך להירשם לאתגר חמישה ימי הכתיבה (100% מתנה כמובן) – בכל יום אתגר כתיבה חדש אצלך במייל.
3. אני גם מעביר תהליכי ליווי נפלאים עבור כותבים אמיצים. מדי חודש אני בוחר כותב/ת אחד, שיעברו תהליך ליווי אישי בן שלושה חודשים. לבדיקת התאמתך לתהליך הליווי לוחצים כאן.

נ.ב.
בונוס קטן: ניתן להירשם כאן לניוזלטר ולקבל תרגילי כתיבה וטיפים מדי שבוע.

בינתיים, מזמין אותך לצפות בפרק הפודקאסט המצולם: כמה זמן להקדיש לכתיבה בחיי?

תיבת ההפתעות לכותבים אמיצים:
ימים
שעות
דקות
שניות

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך חינם לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי...

סדנה ללא עלות!
יום שני הקרוב, ה-24 ליוני
בשעה 19:00:

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי לשידור יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.