לפרטים נוספים

Office@nevorozi.co.il

משרדינו

החרושת 18, רמת השרון

כתיבת ספר מתח ובילוש

כתיבת ספר מתח ובילוש – האם את/ה נמנים על חובבי הז'אנר?
מהו ספר מתח טוב? מיהם סופרי הז'אנר האהובים ביותר, והידועים בעולם?
בנוסף, מה הופך ספר בלשים לספר טוב, לכזה שאי אפשר לעזוב ולו לרגע, שמשאיר את הקורא דרוך ומתוח במשך כל זמן הקריאה, בדריכות וציפייה לעתיד להתרחש. כשהקורא חש שהוא פוסע על קרקע בטוחה, ולפתע… היא נשמטת מתחת לרגליו, ותהום עמוקה נפערת מתחתיו.

במאמר הבא, נעסוק בארבעה סופרות וסופרים:

  • סטיבן קינג – "קארי"
  • אגתה כריסטי – "רצח באוריינט אקספרס"
  • הרלן קובן – "התמימים"
  • דרור משעני – "תיק נעדר"

סטיבן קינג – "קארי", 1974

סופר אמריקאי פורה מז'אנר המתח, האימה והפשע. הספר "קארי", עוסק בנערה ביישנית העוברת התעללות מצד אמה הדתית והפנאטית וחברותיה הרעות. נערה דחויה ולא מקובלת, אשר סופגת עלבונות על רקע סגנון לבושה והמראה החיצוני שלה. ברגע בלתי צפוי, מקבלת קארי הזמנה לנשף הסיום של התיכון ולרגע נדמה שיש לה סיכוי להיות ככל הנערות – אלא שאז, מבין כל שמלות הנשף… פורץ הרשע.
זהו הרומן הראשון של סטיבן קינג, אשר מצליח להקפיא את הקורא מרגע צאתו בשנת 1974 ועד לעצם היום הזה. ספרים נוספים של קינג: הניצוץ, העמדה, מיזורי, גרין מייל, בית קברות לחיות ועוד.

אגתה כריסטי – "רצח באוריינט אקספרס", 1934

סופרת ומחזאית בריטית שהתפרסמה בזכות עשרות ספרי המתח והבלשים שכתבה. כריסטי, נחשבת לסופרת הנקראת ביותר למעט שייקספיר. כתבה בסך הכל כשמונים ספרים.
כריסטי יצרה שתי דמויות – הרקול פוארו הבלש הבלגי, הנחלץ לעזרת המשטרה, והשנייה, ג'יין מארפל, ישישה אנגליה המתגוררת בכפר שקט מאוד, ואף היא עוזרת למשטרה בפתרון תעלומות מסובכות.
"רצח באוריינט אקספרס" עוסק ברצח שארע ברכבת הנוסעת ברחבי אירופה, מפאת השלג הכבד הרכבת נעצרת, ועם בוקר מתגלה גופת המיליונר סמואל אדוארד בתאו הנעול. כיוון שהרכבת מבודדת בשלג – ברור שהרוצח נמצא על הרכבת. לפתרון התעלומה נרתם הרקול פוארו, הנמצא במקרה על הרכבת בדרכו מאיסטנבול ללונדון. ספרים נוספים שכתבה: מוות על הנילוס, הרומן המסתורי, רצח במעון הכומר, רצח רוג'ר אקרוייד ועוד.

הרלן קובן – "התמימים", 2006

קובן נולד למשפחה יהודית בניו-ג'רזי ושם משפחתו במקור היה כהן. סבו נולד בירושלים ומשפחתו היגרה לארצות הברית בראשית המאה העשרים.
ספריו מתרחשים בדרך כלל בפרווריה הבורגניים של ניו-ג'רזי וגיבור העלילה לרוב הינו יהודי, העלילה פתלתלה ורבת תפניות והסוף מפתיע.
הספר "התמימים" הינו סיפרו החמישי – סיפורו של סטודנט בשם מאט, שיוצא למסיבה עם חברו הטוב. בעודם שיכורים, חברו נקלע לקטטה ומאט מתערב כדי לעזור, ובשגגה אחד המעורבים בקטטה נוחת בחוזקה על המדרכה ושובר את המפרקת.
כעבור כמה שנים בכלא, מאט מצליח לבנות חיים חדשים, נושא אישה ובונה לעצמו מעגל חברים חדש. לפתע, הוא נקלע לשיחה המחזירה אותו לאותו לילה בו אבדה תמימותו ומובילו אותו לצאת לחקירה פרטית.
ספרים נוספים של קובן: הנעלמים, תחזיקו חזק, היער, אל תגלה, מחסה, שש שנים, הנעדרים, הזדמנות אחרונה, אדם זר ועוד.

דרור משעני – "תיק נעדר", 2011

דרור משעני הוא סופר, חוקר ספרות ומתרגם ישראלי. כסופר הוא מתמחה בז'אנר הסיפור הבלשי. בספרו משנת 2011, אישה מתייצבת בתחנת המשטרה בחולון ומדווחת כי בנה הבכור נעדר. הבן יצא בבוקר לבית הספר, ומאז נעלמו עקבותיו. האב אשר עובד בצי הסוחר, גם הוא לא בדיוק נוכח בבית. החקירה מתגברת משחולף יום והנער לא שב לביתו וכל מי שמכיר את הנער נחקר. חוקר האירוע הוא איש בודד, חסר חיי חברה, אשר מבלה את זמנו הפנוי בצפייה בסדרות מתח.
ספרים נוספים של משעני: אפשרות של אלימות, האיש שרצה לדעת הכל, שלוש

לא כולם אוהבים לקרוא את ז'אנר האימה-בלש, ויש כאלה שזהו סגנון הקריאה המועדף עליהם. לפתור תעלומות משל היו בלשים במשטרה. הם אוהבים לדמיין את זירת הפשע ולחשוב מה היו עושים אילו הם היו במקומו של הרקול פורארו, באותו קרון רכבת תקוע.
ומי שאוהב את הסגנון הבלשי, בהחלט עשוי להתמכר אליו.

אני מזמין אותך בחינם וללא עלות לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי!

ימים
שעות
דקות
שניות

הסדנה הקרובה: יום שני, ה-29/08/2022 בשעה 19:00

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי להצטרפות יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.

ליווי כתיבה אישי לספרך!

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך להגשים את חלום הכתיבה שלך יחד איתי.

מטרת תהליך הליווי האישי היא להתניע את חלום הכתיבה והיצירה שבך.
לפרטים נוספים: