לפרטים נוספים

Office@nevorozi.co.il

משרדינו

החרושת 18, רמת השרון

כתיבת סיפורים קצרים

בשונה מכתיבת סיפורים עם עלילה מתמשכת, תהליך כתיבת סיפורים קצרים צריך להכיל את כל האלמנטים אשר בונים סיפור, בכמות מילים מצומצמת. הדבר עלול להיות מאתגר לפעמים, הרי איך ניתן להכניס סיפור שלם לתוך כמה פסקאות?
בדיוק לשם כך, הכנתי עבורכם ארבעה דגשים חשובים בתהליך כתיבת סיפורים קצרים:

תמצות, תמצות, תמצות

כאשר ניגשים אל כתיבת סיפורים קצרים, העלילה מתפתחת באופן די מהיר. לכן, על מנת סיפור שלם, חשוב מאוד ללמוד לתמצת כמה שיותר. סיפור קצר יכול להימשך חצי עמוד, שני עמודים וגם עשרה עמודים.
על מנת לכתוב סיפור נכון, מההתחלה ועד הסוף, מבלי לדלג על תוכן ומידע הכרחיים בסיפור, חשוב כבר בשלב ההתחלתי לגעת בנושאים שחשוב לכם להעביר לקוראים במהלך העלילה.

תכנון נכון

תכנון נכון הוא אחד הכלים שעשויים לעזור לכם בכתיבת סיפורים קצרים. אבל איך תדעו לתכנן בצורה מדויקת? רגע לפני שנצלול לכתיבה, קחו לכם דף ועט וכתבו את העלילה בקצרה, ממש בראשי פרקים. סמנו לכם נקודות עיקריות בעלילה, כמו: שמות הדמויות, זמן ומיקום הסיפור, מהו הקונפליקט הראשי שהדמויות פוגשות, ועוד).
ברגע שתדעו מה תרצו לכתוב בצורה מדויקת יותר, כך יהיה פשוט עבורכם להעביר את הסיפור בצורה הטובה והתמציתית ביותר עבור הקורא.

התחלה, אמצע וסוף

כמו בכל כתיבת סיפור מעניין בעל קו עלילה רציף, חייבים להיות התחלה, אמצע וסוף. בשלב זה, עלינו לגבש את עלילת הסיפור באמצעות שלושה חלקים עיקריים:

התחלה:
תחילה, תתכננו מהם האלמנטים שפותחים את הסיפור שלכם – תיאורים, דמויות, דיאלוגים. מהי התחושה שתרצו להעביר לקורא בתחילת הסיפור? זכרו, בגלל שמדובר בסיפור קצר, חשוב להדק את קו העלילה ולהיות מדויקים ומתומצתים. זה שם המשחק.

אמצע:
אמצע הסיפור הוא הגשר בין ההתחלה לסוף. לרוב, באמצע הסיפור, העלילה תגיע לקונפליקט מעניין: דמות אחת או כמה דמויות מקבלות החלטה או עוברות שינוי, וכתוצאה מכך העלילה משנה צורה ומתפתחת לכיוונים בלתי צפויים. זה יהיה המקום המדויק לכתיבת הקונפליקט בסיפור הקצר שלכם.

הסוף:
בסיום הסיפור, העלילה מגיעה לנקודה בטוחה. מישור מסוים. לרוב, לאחר השינוי או הקונפליקט שבו נגעתם בשלב מוקדם יותר בסיפור, הדמויות יגיעו לתובנה או הבנה חדשה. במיוחד לאחר שהדמויות קיבלו כמה החלטות חשובות, לאורך הסיפור.
בשלב סיום הסיפור, עליכם להבין עם עצמכם – מהי ההחלטה, ההבנה החדשה, או התובנה אליה הגיעה הדמות הראשית או הדמויות הראשיות שלכם?

כתיבת סיפורים קצרים באמצעות דמויות מדויקות

בתהליך כתיבת סיפורים קצרים, הסיפור נבנה סביב גיבור, גיבורה או כמה גיבורים, אשר מובילים את קו העלילה. בחירת דמויות נכונה ומעניינת, תורמת לאופי הסיפור ודרכן נבנה קו העלילה.
כשאתם ניגשים אל כתיבת סיפורים קצרים, הדמויות עוברות תהליך שלם בזמן קצר. גם כאן, חשוב להבין ולתכנן מראש מהו התהליך שהדמויות עתידות לעבור. ואפילו שאלה חשובה יותר – מהו המסר שאותו אתם בוחרים להעביר באמצעותן?

לסיכום, בתור כותבים אנחנו יוצרים מציאות המגיעה מתוך הדמיון שלנו. המטרה החשובה ביותר שלנו, היא להעביר את הקוראים שלנו דרך עולם שלם הנכתב במילים. אין מסע נפלא מכך.
כתיבת סיפורים קצרים היא דרך מדהימה לכתוב סיפור שלם בדרך ממוקדת ומכוונת מטרה. אך זכרו, גם כאן יהיו אתגרים לא צפויים. גם במסע הכתיבה הזה, ההתמדה היא המפתח, ורק בעזרתה תוכלו לקפוץ לעומק הכתיבה ולכתיבת יצירה משמעותית.

אני מזמין אותך בחינם וללא עלות לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי!

ימים
שעות
דקות
שניות

הסדנה הקרובה: יום שני, ה-04/07/2022 בשעה 19:00

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי להצטרפות יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.

ליווי כתיבה אישי לספרך!

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך להגשים את חלום הכתיבה שלך יחד איתי.

מטרת תהליך הליווי האישי היא להתניע את חלום הכתיבה והיצירה שבך.
לפרטים נוספים: