כתיבת יומן אישי

מתחילים לכתוב. היום.

שמי נבו ואני מזמין אותך לסדנת כתיבה ללא עלות.

הסדנה הקרובה תתקיים
ביום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00 בערב.
להרשמה מהירה לוחצים כאן ✍️

תוכן עניינים

האם השתעשעתם אי פעם ברעיון כתיבת יומן אישי? האם ילדותכם, נערותכם או בגרותכם עברה עליכם, כאשר אתם משתפים את יומנכם במחשבותיכם הכמוסות ביותר?
לאורך השנים, נחשפו ועדיין נחשפים יומנים של צעירים אשר נהגו לכתוב יומן. הנערות והנערים מתו בנסיבות טראגיות ויומניהם התגלו לאחר מותם, ומטבע הדברים עוררו עניין רב.
בלב שלם, אני מאמין שכל יומן אישי יכול גם להפוך לספר. וזה נושא נפלא, אותו נוכל לבחון יחד במסע ליווי הכתיבה האישי שלי.

כתיבת יומן אישי – מסע אל עבר יומנים אישיים מפורסמים

מי מאתנו לא מכיר את יומנה של "אנה פרנק? מי לא נחשף לאחרונה לסטורי של אווה? ומי מאתנו לא התרגש מיומניה של בת חן שחק שנרצחה בפיגוע בדיזינגוף?

יומנה של אנה פרנק

אנה פרנק נולדה בגרמניה ב-1929 ונרצחה בברגן –בלזן, גרמניה, בגיל 15. במשך שנים שימשה עבור כולנו לפנים והקול של הזוועה שהתרחשה, ופתחה בפנינו צוהר אל העולם הנוראי כפי שהיה באמת. היומנים של אנה נכתבו במחבוא באמסטרדם, בין השנים 1942-1944. יומנים אלו נחשבים לרב המכר הפופולארי ביותר בספרות השואה.

אביה של אנה פרנק, אוטו פרנק, מסר את כתב היד להיסטוריונית, והפך לשומר מורשת בתו עד יום מותו. היומן עובד למחזה, סרטים וסדרות.

מתוך היומן:

"לכאורה איני חסרה דבר – מלבד ידידה אמיתית"
"אני לא חושבת על הסבל, אלא על היופי שעוד קיים."
"הדבר הנחמד ביותר, לדעתי, הוא שמותר לי לפחות לרשום מה אני חושבת ומרגישה, שאם לא כן הייתי נחנקת לגמרי."
"מי מלבדי יקרא אחר כך את המכתבים האלה? מי מלבדי ינחם אותי? כי לעתים קרובות אני זקוקה לנחמה, לעתים קרובות אינני חזקה די הצורך. אני נכשלת יותר משאני מצליחה. אני יודעת זאת ומנסה מפעם לפעם, כל יום מחדש, לתקן את עצמי."

בשנת 2022, יצא להפצה סרטו של ארי פולמן – "איפה אנה פרנק" (לאחר שעבד על הפרויקט 9 שנים). מדובר בסרט אנימציה המיועד לכל המשפחה, ומבוסס כמובן על יומנה של אנה פרנק בשנותיה כנערה צעירה.

הסטורי של אווה

אווה היימן נולדה ברומניה ב- 1931 ונרצחה ב-1944 באושוויץ, בגיל 13. לכאורה, היא נערה רגילה שכתבה יומן נעורים, ונסיבות החיים הטרגיות – זימנו אותה למלחמת העולם השנייה. יומנה – יומנה של אווה, היה אחד הראשונים שפורסמו. במאי 2019 הועלה יומנה כסדרת סרטונים קצרים ברשת החברתית אינסטגרם מה שחשף את סיפורה למיליוני בני נוער ברחבי העולם.

מתוך היומן:

"יומני הקטן, אני אינני רוצה למות, אני רוצה לחיות אפילו אם מכל הסביבה הזאת כולה רק אני לבדי אוכל להישאר פה. אני הייתי מחכה לסוף המלחמה בתוך איזה מרתף, או על הגג, או באיזה סדק חבוי…ובלבד שלא יהרגוני, ובלבד שיתנו לי לחיות!"

בת חן שחק

בת חן נולדה שחק בתל-מונד ב-1981 ונרצחה בדיזנגוף בפיגוע ב-1996, בגיל 15. היא נהרגה בדיוק ביום הולדתה, כשיצאה לבלות עם עוד שתיים מחברותיה הטובות את חג הפורים בדיזנגוף סנטר. בפיגוע נהרגו 13 אנשים. משפחתה של בת חן ייסדה עמותה להנצחתה – שמטרתה קידום השלום וטיפוח האוריינות.

בת חן גילתה כישרון כתיבה כבר מגיל צעיר, וגילתה מעורבות בכל המתרחש סביבה. כאשר נרצח יצחק רבין, היא כתבה מכתב לאלמנתו לאה רבין.

אנה, אווה, בת-חן – שלושה סיפורי חיים, שלושה תיעודים של כתיבת יומן אישי. במקרה או שלא במקרה בחרתי להביא יומנים אישיים שנכתבו על ידי שלוש נערות צעירות וסופן נצרב בתודעה הלאומית, אך באותה מידה קיימים מיליוני יומנים אישיים שנכתבו ועין זר לא קראה אותם מעולם.

אם ברצונך להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף במסע הכתיבה שלך…
לפניך שלוש דרכים נפלאות:
1. אני מקיים סדנאות כתיבה ללא עלות, ובסוף כל סדנה מתקיים סשן שאלות ותשובות.
נרשמים ומצטרפים אליי חינם בלחיצה כאן.

2. מזמין אותך להירשם לאתגר חמישה ימי הכתיבה (100% מתנה כמובן) – בכל יום אתגר כתיבה חדש אצלך במייל.
3. אני גם מעביר תהליכי ליווי נפלאים עבור כותבים אמיצים. מדי חודש אני בוחר כותב/ת אחד, שיעברו תהליך ליווי אישי בן שלושה חודשים. לבדיקת התאמתך לתהליך הליווי לוחצים כאן.

נ.ב.
בונוס קטן: ניתן להירשם כאן לניוזלטר ולקבל תרגילי כתיבה וטיפים מדי שבוע.

בינתיים, מזמין אותך לצפות בהדרכת הכתיבה המצולמת: מהו חוק ה-70/30 בכתיבה יוצרת?

תיבת ההפתעות לכותבים אמיצים:
ימים
שעות
דקות
שניות

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך חינם לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי...

סדנה ללא עלות!
יום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00:

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי לשידור יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.