כתיבת דפי בוקר – להתחיל לכתוב באמצעות שיטת כתיבה מיוחדת

מתחילים לכתוב. היום.

שמי נבו ואני מזמין אותך לסדנת כתיבה ללא עלות.

הסדנה הקרובה תתקיים
ביום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00 בערב.
להרשמה מהירה לוחצים כאן ✍️

תוכן עניינים

כתיבת דפי בוקר – ג'וליה קמרון – דרך האמן, 1997

מה זה אומר כתיבת דפי בוקר? ג'וליה קמרון היא גורו כתיבה בינלאומית, מחזאית, תסריטאית וסופרת. היא התפרסמה בעיקר בזכות ספרה הנמכר ביותר – 'דרך האמן', שנמכר ביותר מארבעה מיליון עותקים עד היום. כמה שנים מאוחר יותר, כתבה את הספר 'הזכות לכתוב' ובעקבותיו הפכה למנטורית של כותבים ,סופרים ותסריטאים.
קמרון נולדה בארצות הברית בשנת 1948, והייתה אשתו של הבמאי הנודע מרטין סקורסזה. לשניים נולדה בת, והם התגרשו כעבור שנתיים.
בספרה דרך האמן, מציגה קמרון את דפי הבוקר, מבחינה זהו הכלי החשוב ביותר המאפשר לכל אמן, יוצר וסופר למצוא את היצירתיות שבו. קמרון מספרת בכל הזדמנות וראיון, שכך היא נוהגת כבר שנים רבות וכך מעידים גם תלמידיה הרבים, הם לעולם לא מוותרים על כתיבת דפי הבוקר.
הרעיון המקורי לדפי הבוקר שייך לסופרת דורותיאה ברנד, שכתבה על כך הרבה קודם, עוד בשנת 1934 בספרה 'להיות סופר'. כיום, 85 שנה לאחר שספרה של ברנד יצא לאור, נושא זכויות היוצרים פג.

מהם דפי הבוקר, וכיצד הם יכולים לעזור לנו בחיים?

הכתיבה, כך כותבת דורותיאה ברנד, דורשת מאמצים רבים. ברנד מתארת את המאמץ הכרוך בכתיבה ביד, ועוד יותר מכך במכונת כתיבה (1934). לדבריה, על מנת להתגבר על הקושי, יש להפוך את הכתיבה לטבע שני. ברנד מציעה להתחבר לתת המודע, והדרך לעשות זאת היא לכתוב מיד כשאתם מתעוררים מהשינה. ממש מיד, איך שהעיניים נפתחות – למשוך עפרון מהשידה, ולהתחיל לכתוב, בלי לדבר, בלי לקרוא.

על מה כותבים בדפי הבוקר?

אין זה משנה על מה תכתבו. אם אתם עייפים, כתבו שאתם עייפים וחסרי השראה או אנרגיה. אם חלמתם חלום ואתם זוכרים אותו, כתבו אותו. במידה שיש לכם תכניות ליום שלפניכם, כתבו אותן, כנ"ל לגבי החששות והתחושות לגביו. אתם יכולים לכתוב מה עבר עליכם אתמול, או בקיצור, הכול.

כתיבת דפי בוקר - ג'וליה קמרון

מהו ערכם של דפי הבוקר?

חשוב לשים לב שבדפי הבוקר אינכם מנסים לכתוב שום דבר בעל ערך גבוה מדי.  קמרון מנחה לא לקרוא את דפי הבוקר במשך 8 שבועות. ואילו ברנד מנחה לא לקרוא את דפי הבוקר של יום האתמול בטרם כתבתם היום, וזאת מהסיבה שהכתיבה צריכה להיות הדבר הראשון כשמתעוררים.
הערך של דפי הכתיבה, הוא באימון היד הכותבת שלכם, המוח הכותב שלכם, ושרירי הכתיבה שלכם. הערך הוא בחיבור לתת-מודע שלכם. הערך הוא שאתם הופכים לאדם כותב, ובשעות דמדומי הבוקר, כאשר אתם עדיין חצי בהכרה, הצנזור הפנימי שלכם עדיין ישן ורדום ואתם יכולים לכתוב מה שאתם רוצים.

כמה דפי בוקר לכתוב?

ג'וליה קמרון מנחה לכתוב שלושה עמודים. ההנחיות לגבי כמה לכתוב שונות. ברנד למשל, אינה מגבילה ולא קובעת כמות ופרק זמן. לדבריה, כל אחד יכול לכתוב כמה שהוא מרגיש וחפץ באותו בוקר, בלי להרגיש שום לחץ עליו, עד שנמאס לו.

אם ברצונך להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף במסע הכתיבה שלך…
לפניך שלוש דרכים נפלאות:
1. אני מקיים סדנאות כתיבה ללא עלות, ובסוף כל סדנה מתקיים סשן שאלות ותשובות.
נרשמים ומצטרפים אליי חינם בלחיצה כאן.

2. מזמין אותך להירשם לאתגר חמישה ימי הכתיבה (100% מתנה כמובן) – בכל יום אתגר כתיבה חדש אצלך במייל.
3. אני גם מעביר תהליכי ליווי נפלאים עבור כותבים אמיצים. מדי חודש אני בוחר כותב/ת אחד, שיעברו תהליך ליווי אישי בן שלושה חודשים. לבדיקת התאמתך לתהליך הליווי לוחצים כאן.

נ.ב.
בונוס קטן: ניתן להירשם כאן לניוזלטר ולקבל תרגילי כתיבה וטיפים מדי שבוע.

בינתיים, מזמין אותך לצפות בהדרכת הכתיבה המצולמת: מהו חוק ה-70/30 בכתיבה יוצרת?

תיבת ההפתעות לכותבים אמיצים:
ימים
שעות
דקות
שניות

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך חינם לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי...

סדנה ללא עלות!
יום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00:

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי לשידור יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.