דמות עגולה ודמות שטוחה – תפקיד הדמויות שלנו בסיפור

מתחילים לכתוב. היום.

שמי נבו ואני מזמין אותך לסדנת כתיבה ללא עלות.

הסדנה הקרובה תתקיים
ביום שני, ה-11 לדצמבר
בשעה 19:00 בערב.
להרשמה מהירה לוחצים כאן ✍️

תוכן עניינים

דמות עגולה או דמות שטוחה? התפתחותן של דמויות מסקרנות היא מרכיב חשוב בתהליך כתיבת ספר. כל נרטיב נתמך בדמויות שלו, שנותנות לעלילה עומק ומהות. עם זאת, בתהליך בניית ואפיון דמות, חשוב להבדיל ולהבחין בין סוגי הדמויות השונים, כאשר דמויות הרומן יכולות להיות מסווגות כעגולות או כשטוחות.

מהי דמות עגולה?

דמויות עגולות הן דמויות בעלות אישיות עשירה ומלאה בניואנסים והן מורכבות ורב מימדיות. לעתים קרובות הן מרכז הסיפור. לדמות עגולה יש מגוון מאפיינים, טובים ורעים, המעניקים לה תחושה אנושית ומציאותית. הם גיבורים עם חיים רגשיים, חיים פנימיים ומניעים מורכבים. הן מסוגלות להתפתח ולהשתנות, והסיפור תלוי לעתים קרובות בתהליך שהן עוברות (מסע הגיבור).

מהי דמות שטוחה?

דמויות שטוחות, לעומת זאת, יתאפיינו בכך שהן חסרות מורכבות והן חד ממדיות. לעתים קרובות, מדובר בדמויות מקריות בעלות התפתחות מוגבלת, ויש להן תפקיד ספציפי בעלילה. דמויות שטוחות חסרות את העומק והמורכבות של דמויות עגולות, והן לרוב אף יהיו סטריאוטיפים. אולי יש להן מאפיין אחד או שניים, אבל הן לא מתפתחות או משתנות ככל שהסיפור מתקדם.

דמות עגולה – מה תפקידה?

דמויות עגולות מספקות עומק ומימד לסיפור. הן הדמויות שהקוראים נוטים להתחבר אליהן ולזכור לטווח הארוך. הם אנשים שלמים עם מטרות, חרדות ושאיפות שנותנות להם תחושה אמיתית ואנושית. אישיותן, המאבקים והמסעות הרגשיים של הדמויות, מזיזים את הסיפור ומשאירים את הקוראים עמוק בתוך הסיפור. בנוסף, דמות עגולה כתובה היטב, יכולה לעורר רגשות עוצמתיים בקרב הקוראים ולגרום להם להרגיש שקועים בעלילה.

דמות שטוחה – מה תפקידה?

מן הצד השני, גם לדמויות שטוחות יש מטרה ברורה בעלילה. לעתים קרובות הן מתפקדות כאתנחתא קומית או ניגוד לדמויות העגולות. הן משחקות תפקיד בסגירת הסיפור ומספקות איזון לסיפור, מכיוון שלעתים קרובות הן פשוטות יותר לכתיבה ועשויות להתקבע במשמעותן במהירות. כמו כן, ניתן להדגיש את התכונות והמניעים של הדמויות העגולות באמצעות השימוש בדמויות שטוחות.

השימוש בדמויות עגולות ושטוחות, זו לצד זו

הסיפורים הטובים ביותר כוללים לעתים קרובות דמויות עגולות ושטוחות גם יחד, ומאזנים את היתרונות והחסרונות שלהן כדי לייצר סיפור מרתק. דמויות שטוחות תומכות ומאזנות את העלילה ואילו דמויות עגולות מקדמות את הסיפור ומוסיפות עומק. יהיה חיוני עבורנו ככותבים להגיע לאיזון המושלם בין שני סוגי הדמויות הללו, ולהפיק את המרב מכל אחת.

לסיכום, ההבחנה בין דמויות עגולות לשטוחות היא קריטית בכתיבת סיפור מוצלח. דמויות שטוחות ממלאות תפקיד ספציפי ומעניקות איזון לעלילה, בעוד דמויות עגולות מעניקות לסיפור עומק נוסף. הסיפורים המרתקים ביותר משלבים דמויות עגולות ושטוחות יחד, המשלבות את היתרונות והחסרונות שלהן כדי לייצר סיפור מרתק. אז בזמן הכתיבה שלכם, אפיינו ותכננו את סוגי הדמויות עליהן תרצו לכתוב בסיפור שלכם, ותבינו כיצד הן ישפיעו על העלילה כולה.

אם ברצונך להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף במסע הכתיבה שלך…
לפניך שתי דרכים נפלאות:

1. אני מעביר סדנאות כתיבה ללא עלות, ובסוף כל סדנה מתקיים סשן שאלות ותשובות. מוזמנים להירשם ולהצטרף אליי חינם בלחיצה כאן.

2. אני גם מעביר תהליכי ליווי נפלאים עבור כותבים אמיצים. מדי חודש אני בוחר כותב/ת אחד, אותם אני מעביר תהליך ליווי אישי בן שלושה חודשים. לבדיקת התאמתך לתהליך הליווי ניתן ללחוץ כאן.

ובונוס קטן – ניתן להירשם כאן לרשימת התפוצה שלי ולקבל תרגילי כתיבה וטיפים מדי יום.

ובינתיים, מוזמנים ליהנות מהדרכת הכתיבה המצולמת: מהו חוק ה-70/30 בכתיבה יוצרת?

תיבת ההפתעות לכותבים אמיצים:
ימים
שעות
דקות
שניות

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך חינם לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי...

סדנה ללא עלות!
יום שני, ה-11 לדצמבר
בשעה 19:00:

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי לשידור יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.