לפרטים נוספים

Office@nevorozi.co.il

משרדינו

החרושת 18, רמת השרון

איך לנצח מחסום כתיבה

איך לנצח מחסום כתיבה?
השורות הבאות עשויות להפתיע את חלקכם, אך שימו לב – מדובר בחלק טבעי לחלוטין בתהליך כתיבת ספר, ועדיין לא פגשתי כותב או יוצר שלא חווה תחושת תקיעות מסוימת לאורך מסע הכתיבה שלו.
אז איך מתגברים על מחסום כתיבה ומה עלינו לעשות כאשר המוזה לא נמצאת בסביבה?

התמודדות עם מחסום כתיבה:
אז כפי שאמרתי, ברגע שאנחנו מבינים ומשלימים עם העובדה שהכתיבה לעתים לא תזרום לו באופן הטבעי שהיינו רוצים שהיא תזרום בו, אנחנו נרגיש בטוחים יותר בתהליך הכתיבה. אז מה הדבר הראשון שעושים כאשר נתקלים במחסום כתיבה? עושים הפסקה. עצירה קלה.
בכל סדנת כתיבה שאני מעביר אני אוהב להגיד את המשפט הקלישאתי הבא – כתיבה היא שריר לכל דבר ובסופו של יום, ברגע שאנחנו כותבים באופן קבוע אנחנו מאמנים את שריר הכתיבה שנמצא בראשנו ומשתפרים בכתיבה שלנו באופן שבועי ויומי. בהתאם לכך, עלינו להשלים עם העובדה שכנראה לא נצליח לכתוב טקסטים מדהימים בכל חלון זמן שנקדיש לכתיבה. ובמצבים כאלה, אנחנו יכולים לבחור להתנהל באחת משתי אפשרויות: הראשונה, להילחם במחסום הכתיבה ולנסות בכוח לייצר טקסט איכותי שישפר את ההרגשה שלנו, או לחלופין: לעשות עצירה
קלה.
אם נתקלנו במחסום כתיבה בבוקר, מומלץ לעשות עצירה של חצי יום ולחזור לכתוב בערב. במידה וזה התרחש פעם נוספת בערב, לא להילחם, להדליק פרק בסדרה האהובה עליכם בנטפליקס ולחזור לכתוב שוב בבוקר.
כך, אנחנו לא שוקעים בתחושת האכזבה הטבעית הזו יותר מדי, ושומרים על אפקטיביות וחיוביות בתהליך.

רשימת נושאים:
אני מאמין בלב שלם שאחד הכלים הנכונים ביותר להתמודדות עם מחסום כתיבה, היא יצירת רשימת נושאים (תוכן עניינים) מסודר. כך, בכל חלון זמן שנקדיש לכתיבה שלנו, תעמוד לרשותנו מפת דרכים, המכוונת אותנו לעבר היעד וממקדת אותנו בנושאי הכתיבה הבאים על הפרק. בנוסף לכך, בכל פעם שנרגיש תקיעות מסוימת בתהליך, נוכל באופן אוטומטי לגשת לרשימת הנושאים שנכתבה מראש, ולקבל השראה לכתיבת טקסטים חדשים בנושאים שונים, או רעיונות לקדם את עלילת הספר שבראשנו.
ההמלצה שלי היא יצירת רשימת נושאים בת 15-30 נושאים, בסדר כרונולוגי לפי התקדמות העלילה אם מדובר בסיפור עלילתי. במידה ואתם כותבים ספר שירה או סיפורים קצרים, מומלץ לכתוב 15-30 רעיונות לסיפורים או שירים, בסדר שבו הייתם רוצים שהטקסטים יופיעו בספר.
דגש נוסף: אנחנו לא רוצים לכתוב עמוד שלם או פסקה שלמה סביב כל נושא ונושא ברשימה שלנו, לכן מומלץ לשאוף לכמת כל נושא ברשימה לכדי שורת טקסט אחת.

אתם במקום הנכון:

עצם העובדה שמחסום הכתיבה קורה וימשיך להפציע בתהליך הכתיבה שלכם, רק אמור להוכיח את העובדה שאתם במקום הנכון. ויתרה מכך, העובדה שאתם לא אדישים לתקיעות בכתיבה וחווים כעס או אכזבה – מטרתה להוכיח לכם שאתם עושים את מה שאתם צריכים לעשות. כי אילו הייתם אדישים לתהליך ולא מתרגשים יותר מדי, זה היה אמור להדליק לכם כמה נורות אדומות בתהליך כתיבת ספרכם.

אז לסיכום, תהליך כתיבת ספר הוא תהליך מיוחד ולא רגיל, וכמו בכל מסע – גם במסע הזה אתם תחוו לא מעט עליות ומורדות, ולעתים תפגשו גם מחסום כתיבה.
תנו לעצמכם לחוות את כל קשת הרגשות בתהליך הכתיבה שלכם, ותעניקו מקום לרגשות שלכם. זה רק אומר שאתם במקום הנכון, וכנראה גם בזמן הנכון.

אני מזמין כל אחד ואחת מכם באהבה רבה, להאזין להדרכת הכתיבה בנושא החשוב – איך מתגברים על מחסום כתיבה:

אני מזמין אותך בחינם וללא עלות לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי!

ימים
שעות
דקות
שניות

הסדנה הקרובה: יום שני, ה-04/07/2022 בשעה 19:00

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי להצטרפות יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.

ליווי כתיבה אישי לספרך!

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך להגשים את חלום הכתיבה שלך יחד איתי.

מטרת תהליך הליווי האישי היא להתניע את חלום הכתיבה והיצירה שבך.
לפרטים נוספים: