איך לנצח מחסום כתיבה

מתחילים לכתוב. היום.

שמי נבו ואני מזמין אותך לסדנת כתיבה ללא עלות.

הסדנה הקרובה תתקיים
ביום שני הקרוב, ה-29 ליולי
בשעה 19:00 בערב.
להרשמה מהירה לוחצים כאן ✍️

תוכן עניינים

איך לנצח מחסום כתיבה?

השורות הבאות עשויות להפתיע את חלקכם, אך שימו לב – מדובר בחלק טבעי לחלוטין בתהליך כתיבת ספר, ועדיין לא פגשתי כותב או יוצר שלא חווה תחושת תקיעות מסוימת לאורך מסע הכתיבה שלו.
אז איך מתגברים על מחסום כתיבה ומה עלינו לעשות כאשר המוזה לא נמצאת בסביבה?

דרך אגב, אני מלווה כותבים וכותבות אמיצים בתהליך ליווי כתיבה, שמטרתו לנצח את מחסומי הכתיבה.

התמודדות עם מחסום כתיבה:

אז כפי שאמרתי, ברגע שאנחנו מבינים ומשלימים עם העובדה שהכתיבה לעתים לא תזרום לו באופן הטבעי שהיינו רוצים שהיא תזרום בו, אנחנו נרגיש בטוחים יותר בתהליך הכתיבה. אז מה הדבר הראשון שעושים כאשר נתקלים במחסום כתיבה? עושים הפסקה. עצירה קלה.
בכל סדנת כתיבה שאני מעביר אני אוהב להגיד את המשפט הקלישאתי הבא – כתיבה היא שריר לכל דבר ובסופו של יום, ברגע שאנחנו כותבים באופן קבוע אנחנו מאמנים את שריר הכתיבה שנמצא בראשנו ומשתפרים בכתיבה שלנו באופן שבועי ויומי. בהתאם לכך, עלינו להשלים עם העובדה שכנראה לא נצליח לכתוב טקסטים מדהימים בכל חלון זמן שנקדיש לכתיבה. ובמצבים כאלה, אנחנו יכולים לבחור להתנהל באחת משתי אפשרויות: הראשונה, להילחם במחסום הכתיבה ולנסות בכוח לייצר טקסט איכותי שישפר את ההרגשה שלנו, או לחלופין: לעשות עצירה
קלה.
אם נתקלנו במחסום כתיבה בבוקר, מומלץ לעשות עצירה של חצי יום ולחזור לכתוב בערב. במידה וזה התרחש פעם נוספת בערב, לא להילחם, להדליק פרק בסדרה האהובה עליכם בנטפליקס ולחזור לכתוב שוב בבוקר.
כך, אנחנו לא שוקעים בתחושת האכזבה הטבעית הזו יותר מדי, ושומרים על אפקטיביות וחיוביות בתהליך.

מגזין הכתיבה של נבו רוזי

רשימת נושאים:

אני מאמין בלב שלם שאחד הכלים הנכונים ביותר להתמודדות עם מחסום כתיבה, היא יצירת רשימת נושאים (תוכן עניינים) מסודר. כך, בכל חלון זמן שנקדיש לכתיבה שלנו, תעמוד לרשותנו מפת דרכים, המכוונת אותנו לעבר היעד וממקדת אותנו בנושאי הכתיבה הבאים על הפרק. בנוסף לכך, בכל פעם שנרגיש תקיעות מסוימת בתהליך, נוכל באופן אוטומטי לגשת לרשימת הנושאים שנכתבה מראש, ולקבל השראה לכתיבת טקסטים חדשים בנושאים שונים, או רעיונות לקדם את עלילת הספר שבראשנו.
ההמלצה שלי היא יצירת רשימת נושאים בת 15-30 נושאים, בסדר כרונולוגי לפי התקדמות העלילה אם מדובר בסיפור עלילתי. במידה ואתם כותבים ספר שירה או סיפורים קצרים, מומלץ לכתוב 15-30 רעיונות לסיפורים או שירים, בסדר שבו הייתם רוצים שהטקסטים יופיעו בספר.
דגש נוסף: אנחנו לא רוצים לכתוב עמוד שלם או פסקה שלמה סביב כל נושא ונושא ברשימה שלנו, לכן מומלץ לשאוף לכמת כל נושא ברשימה לכדי שורת טקסט אחת.

אתם במקום הנכון:

עצם העובדה שמחסום הכתיבה קורה וימשיך להפציע בתהליך הכתיבה שלכם, רק אמור להוכיח את העובדה שאתם במקום הנכון. ויתרה מכך, העובדה שאתם לא אדישים לתקיעות בכתיבה וחווים כעס או אכזבה – מטרתה להוכיח לכם שאתם עושים את מה שאתם צריכים לעשות. כי אילו הייתם אדישים לתהליך ולא מתרגשים יותר מדי, זה היה אמור להדליק לכם כמה נורות אדומות בתהליך כתיבת ספרכם.

אז לסיכום – איך לנצח מחסום כתיבה? תהליך כתיבת ספר הוא תהליך מיוחד ולא רגיל, וכמו בכל מסע – גם במסע הזה אתם תחוו לא מעט עליות ומורדות, ולעתים תפגשו גם מחסום כתיבה.
תנו לעצמכם לחוות את כל קשת הרגשות בתהליך הכתיבה שלכם, ותעניקו מקום לרגשות שלכם. זה רק אומר שאתם במקום הנכון, וכנראה גם בזמן הנכון.

אני מזמין כל אחד ואחת מכם באהבה רבה, להאזין להדרכת הכתיבה בנושא החשוב – איך מתגברים על מחסום כתיבה:

אם ברצונך להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף במסע הכתיבה שלך…
לפניך שלוש דרכים נפלאות:
1. אני מקיים סדנאות כתיבה ללא עלות, ובסוף כל סדנה מתקיים סשן שאלות ותשובות.
נרשמים ומצטרפים אליי חינם בלחיצה כאן.

2. מזמין אותך להירשם לאתגר חמישה ימי הכתיבה (100% מתנה כמובן) – בכל יום אתגר כתיבה חדש אצלך במייל.
3. אני גם מעביר תהליכי ליווי נפלאים עבור כותבים אמיצים. מדי חודש אני בוחר כותב/ת אחד, שיעברו תהליך ליווי אישי בן שלושה חודשים. לבדיקת התאמתך לתהליך הליווי לוחצים כאן.

נ.ב.
בונוס קטן: ניתן להירשם כאן לניוזלטר ולקבל תרגילי כתיבה וטיפים מדי שבוע.

בינתיים, מזמין אותך לצפות בפרק הפודקאסט המצולם: כמה זמן להקדיש לכתיבה בחיי?

תיבת ההפתעות לכותבים אמיצים:
Days
Hours
Minutes
Seconds

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך חינם לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי...

סדנה ללא עלות!
יום שני הקרוב, ה-29 ליולי
בשעה 19:00:

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי לשידור יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.