איך לכתוב גיבור – דמויות ראשיות בלתי נשכחות

מתחילים לכתוב. היום.

שמי נבו ואני מזמין אותך לסדנת כתיבה ללא עלות.

הסדנה הקרובה תתקיים
ביום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00 בערב.
להרשמה מהירה לוחצים כאן ✍️

תוכן עניינים

איך לכתוב גיבור: דמויות ראשיות בלתי נשכחות – מה הופך גיבור לבלתי נשכח? דמות ראשית כזו שתישאר ותיצרב בליבם של הקוראים גם אחרי שהפכו את הדף האחרון, וסגרו את הספר. לאחר קריאת הספר, הם עדיין ממשיכים להרהר בדמותו של הגיבור הראשי אותו פגשו זה עתה והוקסמו ממנו. לצורך הדיון, אין זה משנה כלל אם דמות הגיבור היא דמות חיובית או דמות שלילית, כל זמן שהיא מצליחה לעורר אהדה והזדהות אצלנו הקוראים. בחרתי לכתוב על שלוש דמויות גבריות בלתי נשכחות, אשר שתיים מהן נחשבות לגיבורים חיוביים, ואילו הדמות האחרונה נודעה לשמצה, בזכות המעשים האיומים שנקשרו לשמה.

דרך אגב, כחלק מתהליכי ליווי הכתיבה שלי, אנחנו נצלול ונאפיין את הדמויות הראשיות שלנו.

ג'יימס בונד – איאן פלמינג

שרלוק הולמס – ארתור קונאן דויל

הסנדק – מריו פוזו

ג'יימס בונד, סוכן 007 – איאן פלמינג, 1952

ג'יימס בונד הוא הגיבור הראשי של סדרת ספרי ריגול, אותם כתב פלמינג, ששירת במודיעין הצי הבריטי, ומשם טווה את הסיפורים והעלילות לשניים-עשר ספרים. עלילתם של ספרי ג'יימס בונד נעה בין ריאליזם לבין מדע בדיוני.
ג'יימס בונד הוא בן לאב סקוטי ואם שוויצרית שנולד באחוזת סקייפול, גילו אינו ידוע, והוא נצר למשפחת אצולה. בונד למד במכללת 'איטון' הידועה וכשסיים את לימודיו, התגייס לצבא, שם שירת כקצין מודיעין בצי הבריטי והגיע לדרגת קומנדר. את מספרו '007' קיבל בשנת 1952, והוא מסמל רישיון להרוג תוך כדי עבודה, התוספת של הספרה 7 נלקחה ממספר קו האוטובוס איתו נסע פלמינג למשרד. בונד שולט במספר רב של שפות. הוא דובר גרמנית, צרפתית, רוסית וספרדית.

לצדו של בונד, תמיד נמצאות נערות בונד, שכולן בשנות העשרים המוקדמות לחייהן וצעירות מבונד לפחות בעשור. נערות בונד הן נשים עצמאיות, ובדרך כלל עוסקות בריגול. במרבית הספרים, כשהן פוגשות את בונד, מתקיימים ביניהם גם מערכות יחסים מלאות תשוקה, בהסכמת שני הצדדים.
ספריו של פלמינג עובדו לסרטי קולנוע עם מיטב שחקנים שגילמו את דמותו של בונד, החל משון קונרי, רוג'ר מור, פירס ברוסנן, ודניאל קרייג.

שרלוק הולמס – ארתור קונאן דוייל, 1887

דוייל כתב את הרומן הראשון שלו בהיותו בן עשרים ושבע, סטודנט לרפואה. על זכויות היוצרים קיבל תשלום על סך 25 לירות שטרלינג בלבד, ואביו היה המאייר.
שרלוק הולמס הוא חוקר פרטי וסוכן חשאי, המפענח פרשיות סבוכות ומסייע לסקוטלנד יארד לפתור מקרי רצח שונים. גם אחיו, שעבד בממשלה, העביר לידיו פרשיות לפענוח מעת לעת. הולמס, נודע ביכולת ההתבוננות שאפשרה לו להבחין בפרטים חשובים, וכן 'ביכולת היקש', כלומר, היכולת להסיק מסקנות מרחיקות לכת. גישתו הייתה: "כאשר אתה שולל את הבלתי אפשרי, מה שנותר, אף אם הוא בלתי סביר – חייב להיות האמת".
דויל ביסס את דמותו של הולמס על אדם אמיתי, פרופסור בשם ג'וזף בל, והדמות דומה לו אף מבחינת המראה החיצוני. חברו הטוב של שרלוק הולמס הוא ד"ר ווטסון, ותפקידו בעלילה הוא לרשום את תולדותיו ולפעמים אף משמש כמתווך להבהרת העלילה והסבר ההיקשים. הולמס הוא צלף מיומן ומומחה בשימוש באקדח ובאמנות לחימה בשם 'בריסטו'. והוא גם אמן תחפושות, שנהג לשנות את מראהו באמצעות תחפושות שונות. סדרת הספרים הופקה לסדרת טלוויזיה של ה-BBC בשנת 2010, וגם יצאו לאורך השנים לא מעט סרטים בדמותו.

הסנדק – מריו פוזו, 1969

הסנדק הוא בעצם דון קורליאונה, העומד בראשה של המאפיה הסיציליאנית הפרוסה ומרושתת על פני כל ארצות הברית. דון קורליאונה מציע את ידידותו לכל איש אשר בא לבקש ממנו עזרה או בקשה, אך מרגע שבקשתו ניתנה לו, הוא הופך לשבוי שלו, כאילו מכר את נשמתו לשטן לעולמי עולמים. דמותו של הגיבור דון קורליאונה, היא דמות של גיבור כריזמטי, המעורר אימה ואהדה בעת ובעונה אחת והפך לאחת הדמויות הבלתי נשכחות בספרות בכל הזמנים. בסדרה יצאו בסך הכול שלושה ספרים. את דמותו של הסנדק גילם השחקן מרלון ברנדו, והתפקיד זיכה אותו בפרס האוסקר.

לאורך מאמר זה, למדנו שדמותו של הגיבור הראשי יכולה להיות מגוונת, כל עוד היא מעניינת ומרתקת אותנו הקוראים. אין חוקיות לגבי אופי הדמות או הדרך שבה היא תתפתח ותתרום לעלילה, היא יכולה להיות דמות טובה אך גם דמות רעה. בשום מקרה, הגיבור הראשי לא יהיה אנמי וחסר ייחוד, הוא תמיד יהיה דמות בלתי נשכחת.

אם ברצונך להתייעץ איתי, לשאול שאלות, או לשתף במסע הכתיבה שלך…
לפניך שלוש דרכים נפלאות:
1. אני מקיים סדנאות כתיבה ללא עלות, ובסוף כל סדנה מתקיים סשן שאלות ותשובות.
נרשמים ומצטרפים אליי חינם בלחיצה כאן.

2. מזמין אותך להירשם לאתגר חמישה ימי הכתיבה (100% מתנה כמובן) – בכל יום אתגר כתיבה חדש אצלך במייל.
3. אני גם מעביר תהליכי ליווי נפלאים עבור כותבים אמיצים. מדי חודש אני בוחר כותב/ת אחד, שיעברו תהליך ליווי אישי בן שלושה חודשים. לבדיקת התאמתך לתהליך הליווי לוחצים כאן.

נ.ב.
בונוס קטן: ניתן להירשם כאן לניוזלטר ולקבל תרגילי כתיבה וטיפים מדי שבוע.

בינתיים, מזמין אותך לצפות בהדרכת הכתיבה המצולמת: מהו חוק ה-70/30 בכתיבה יוצרת?

תיבת ההפתעות לכותבים אמיצים:
ימים
שעות
דקות
שניות

היי, כאן נבו. אני מזמין אותך חינם לסדנת הכתיבה שלי בשידור חי...

סדנה ללא עלות!
יום שני הקרוב, ה-27 למאי
בשעה 19:00:

* הסדנה תתקיים בשידור חי דרך האינטרנט.
* הקישור האישי לשידור יישלח במייל מיד לאחר הרשמתך.